Головна Банк Росії Система стримувань та противаг
загрузка...

Система стримувань та противаг


Стаття 19 Федерального закону чітко відокремлює Банк Росії від органів державної влади:

"Члени Ради директорів не можуть бути депутатами Державної Думи та членами Ради Федерації, депутатами законодавчих (представницьких) органів суб'єктів Російської Федерації, депутатами органів місцевого самоврядування, державними службовцями, а також членами Уряду Російської Федерації.

Складення депутатських повноважень або відставка члена Уряду Російської Федерації, а також звільнення з державної служби повинні бути зроблені протягом одного місяця з дня призначення на посаду члена Ради директорів, після чого знову призначений член Ради директорів приступає до виконання своїх посадових обов'язків.

Члени Ради директорів не можуть полягати в політичних партіях, займати посади в суспільно-політичних та релігійних організаціях.

На членів Ради директорів поширюються обмеження, встановлені статтею 90 цього Федерального закону ".

Отже, ми бачимо ще одне підтвердження того, що Банк Росії не є органом державної влади. А, як уже зазначалося, інші автори вважають (і це навіть є в їх підручниках), що Банк Росії це нібито орган державної влади. До речі, в скасованим федеральному законі з аналогічною назвою не акцентувати увагу на тому, що члени ради директорів "не можуть бути державними службовцями". Тим самим можна констатувати, що в новому Федеральному законі, законодавець прийняв за основу нашу точку зору, яку ми доводимо, починаючи з другої половини 90-х років про те, що Банк Росії - це не орган державної влади.

Рада директорів - це лише один з численних суб'єктів права. Тому на нього поширюються всі ті заборони та обмеження, які адресовані всім і кожному, а також ті заборони та обмеження, які адресовані кожному члену Ради директорів як фізичній особі.

Наприклад, у ст. 90 Федерального закону містяться заборони, які адресовані кожному директору, але є ще й заборони, встановлені трудовим правом, кримінальним та іншими галузями права.

Крім того, є і спеціальні заборони. У ст. 90 Федерального закону сказано: "Службовці Банку Росії згідно з переліком посад, затвердженим Радою директорів: не мають права працювати за сумісництвом, а також на підставі договору підряду (за винятком викладацької та науково-дослідницької діяльності), не мають права займати посади в кредитних та інших організаціях: зобов'язані письмово повідомити в десятиденний термін Рада директорів при придбанні часток (акцій) кредитних організацій ".

Обмеження, встановлені цитований статтею Федерального закону, поширюються і на членів Ради директорів.

Закон передбачає не тільки сдержкі, але і противаги.

Це повноваження Президента Російської Федерації та повноваження Державної Думи Російської Федерації щодо призначення та зміни керівного органу Банку Росії.

У Федеральному законі "Про Центральному банку (Банку Росії)" передбачаються доповіді Голови Банку Росії Державній Думі про діяльність Банку Росії два рази на рік - при поданні річного звіту та основних напрямків єдиної державної грошово-кредитної політики.

Крім того, передбачається і можливість проведення парламентських слухань.